Bayraktar TB2 Antalya’da orman yangınlarını gözetleyecek

Türkiye’de yaz mevsiminde artan orman yangını tehlikesine karşı mücadele çalışmalarına hız veren Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bu sene orman yangınlarında mücadelede Bayraktar TB2’den de faydalanacak.

2022 yılında Bakanlık tarafından Gazipaşa Havalimanı’na konuşlandırılan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), yangın sezonunda göreve başladı.

DAHA ERKEN FARK EDİP YANGINLA MÜCADELEYİ HIZLANDIRIYOR

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2024 yılında da Antalya ve ilçelerindeki ormanları sabah saatlerinden gün batımına kadar gözetleyen İHA, olası yangınları üzerinde bulunan termal sistemle daha erken fark edip, orman yangınlarında müdahaleyi hızlandıracak.

Gazipaşa’da görev yapacak İHA, 24 saat uçarak, 23 bin feette bulunduğu noktadan 3,5 milyon hektarlık orman alanını gözetleyecek. Olası yangınlarını üzerinde bulunan teknoloji ile tespit eden İHA, yangının koordinatlarını ekiplere anbean bildirip, ekipleri harekete geçirecek.

HAVADAN ALDIĞI GÖRÜNTÜLERİ YANGIN SÖNDÜRME EKİPLERİNE AKTARACAK

Yangının bölgesinde de hizmet verecek olan İHA, havadan aldığı görüntüleri yangın söndürme ekiplerine anbean aktaracak. Yangının ilerlediği yön, ilerleme hızı gibi konularda ekiplere bilgi verecek olan İHA, karada çalışan ateş avcılarının işini kolaylaştıracak.

ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ ZAFER DERİNCE: “HEM YANGIN HABERİ VERİYOR HEM DE NEREDEN MÜDAHALE EDECEĞİNİZİN BİLGİSİNİ AKTARIYOR”

Bayraktar TB2’nin yangınlarda kullanılmasıyla ilgili bilgiler paylaşan Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Gazipaşa’daki İHA’nın sabah erken saatlerde havalandığını ve ardından tüm Antalya genelinde yangınla ilgili tarama yaptığını kaydetti.

İHA’nın 180 kilometreye kadar gözetleme özelliğinin bulunduğuna dikkati çeken Derince, “Gün batımına kadar İHA’mız havada, herhangi bir ısı gördüğünde bunu bize bildiriyor, arkadaşlarımız değerlendirip hemen ilk müdahale ekiplerimiz oraya hareket ediyor. İHA’ların aynı zamanda yangının ilerleyişi ile ilgili katkısı da buluyor. Isı yoğunluğunu ve nereden müdahale edeceğimizi bize bilgi aktarıyor ve ona göre müdahale ediyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir