Tapu Sahibi Milyonları İlgilendiriyor: Miras Paylaşımında Kardeşler Artık Bunu Yapmak Zorunda

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon nedeniyle yeni nesil için daire sahibi olabilmek bir hayal haline dönüşürken, milyonlarca vatandaş ancak miras yolu ile ev sahibi olmaya hak kazanıyor.

Ancak geçmişte orta sınıf ailelerin yaygın olarak uyguladığı ve her evlatlarına bir daire miras bırakabildikleri günler geride kaldı. Artan daire fiyatları nedeniyle çok sayıda anne ve baba, hayatı boyunca çalışarak alabildiği bir ya da birkaç daireyi çocukları arasında hisseli tapulara ayırmayı uygun görüyor.

Mevcut gayrimenkulleri çocukları arasında eşit olarak hisselere ayıran ailelerin bu tercihi, evlatlar arasında büyük sorunların yaşanmasına neden olmakta.

NOTER ONAYLI SÖZLEŞME ŞARTI KALDIRILDI

Geçmiş yıllarda hisseli tapu sahibi olan vatandaşlar, tapu satışı için çeşitli yollar ararken, hisseli tapularda hissedarların ortak bir karar alması gerekiyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte, kardeşler arasındaki miras paylaşım anlaşmaları artık yazılı olarak yapılabilir ve karşılıklı olarak imzalandığında geçerli olacak.

Bu sayede, noter onaylı sözleşmeye gerek kalmadan miras paylaşımı gerçekleştirilebilecek.

Miras paylaşımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de hisseli tapu alımı. Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve parsellerin tespit edilmesi bu süreçte önem arz ediyor. Ayrıca, bir evin miras yoluyla kardeşlere devri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların satışı için ise öncelikle hissedarların ortak bir karar alması gerekiyor.

DEVİR İŞLEMLERİ İÇİN VEKALET YETERLİ OLACAK

Hissedarların tapuda hazır bulunması ve tapu devri işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu süreçte, tüm hissedarları temsil edecek bir avukata vekalet verme seçeneği de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir